Podstawowa opieka – Królik

By odpowiednio troszczyć się o swojego nowego, puchatego przyjaciela ważne jest by poznać jego gatunek od podszewki.

Błędnie przyjęło się że króliki udomowione należą do rodziny gryzoni, jednak są one przedstawicielami zajęczaków z rodziny zającowatych. Długość życia królików domowych w dobrych warunkach może osiągać nawet 12 lat! Średnio jednak ich żywotność to 6-8 lat.

Króliki, tak jak świnki, owce a nawet wiele gatunków rybek, są zwierzętami stadnymi – najbardziej optymalne i przybliżone warunki życia osiągają w grupie co najmniej 2 osobników.

By móc się z nimi porozumiewać ważne jest poznanie ich zachowań jak i mowy ciała. Nie tylko dowiemy się o ich upodobaniach, ale także możemy w czas rozpoznać początek choroby!

Niewielu zdaje sobie sprawę z wyjątkowej budowy układu trawiennego królika. Składa się on z słabo umięśnionego, prostego żołądka i jelita cienkiego. Treść pokarmowa jest w tym przypadku przesuwana z naciskiem kolejnej partii pożywienia.

Proces przyswajania składników mineralnych z pożywienia następuje w ich przypadku w 2 fazach. W pierwszej pokarm przechodzi wstępne trawienie i opuszcza organizm w formie cekotrofów – tzw. “kał nocny” (Jest on niezbędny do prawidłowego działania układu trawiennego i nie powinno się ograniczać królikom jego spożycia). Przypomina grona jeżyny i w przypadku zdrowego królika nie powinny być widoczne. Zaraz po wydaleniu zjadane są bezpośrednio z odbytu i przechodzą ponownie przez układ trawienny. Wszystkim znane suche, okrągłe bobki to nic innego jak pozbawione wszelkich składników resztki przemiany materii.

Podstawowa dieta królika powinna w 80% składać się z wysokiej jakości siana (pamiętajcie o stale pracującym układzie trawiennym! Brak siana grozi zastojem pokarmu i może grozić nawet śmiercią!), natomiast pozostałe 20% to zioła, warzywa oraz owoce. Warzywa i owoce powinny być dodatkiem do diety zważając na obecność cukru w każdym z nich, mogą prowadzić do komplikacji zdrowotnych.

Zioła dla królika: ostropest, mniszek lekarski, babka lancetowata, krwawnik pospolity, melisa, mięta, rdest ptasi, pokrzywa, koniczyna, skrzyp polny, jeżówka, szałwia, liść jabłoni, maliny, porzeczki, truskawki, agrestu, nagietek, rumianek, bazylia, tymianek, lubczyk, kolendra, chaber bławatek, hibiskus. Korzenie cykorii, topinamburu, mniszka lekarskiego.” -leopardus.pl

Dobrym rozwiązaniem jest zakup gotowych już mieszanek zawierających odpowiednią ilość ziół i warzyw by dieta uszaka była zbilansowana. Występują także karmy w formie ekstrudatu, czyli granulki/peletki składające się z sprasowanych składników.

Polecane marki karm dla królików:
Versele-Laga; Natural Vit Korona natury; TROPIFIT.

Odwiedzając weterynarza należy pamiętać, że lekarz ze specjalizacją u królików jest zaliczany już do weterynarzy zwierząt egzotycznych – nie każdy weterynarz podejmie się leczenia uszaka, a koszty badań i leczenia są wyższe.

Króliki są bardzo czystymi zwierzętami i podobnie jak koty mogą zostać nauczone korzystania z kuwety. W zwyczaju mają wybieranie stałego miejsca na załatwianie swoich potrzeb, co jest już pierwszym krokiem do nauki. Ważne jest by poznać swojego królika i jego zachowania by ułatwić trening.

Uszaki te nie powinny być kąpane! Same odpowiedzialne są za swoją higienę oraz radzą sobie z nią bardzo dobrze. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach jest to dopuszczone (oraz powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii o specjalności gryzoni i królików). Mogą linieć nawet do 4 razy w roku dlatego ważne jest regularne czesanie by uniknąć przede wszystkim zatkania układu trawiennego kulami włosowymi.

Zęby królików rosną całe ich życie dlatego prócz sianka powinny mieć dostęp także do gałązek, kolb bądź zabawek. (Dlatego króliki znane są z swojej destrukcji! Właśnie jednym z powodów może być potrzeba ścierania ząbków). Powinno się unikać dostępnych w sprzedaży wapienek i lizaków solnych – wszystkie wartości odżywcze powinny pochodzić z pożywienia i witamin, a często zabawa z tego typu zawieszkami to więcej bałaganu niż pożytku.

Pazurki u każdego osobnika rosną w innym tempie dlatego warto regularnie sprawdzać nie tylko wagę, piętki, sierść, uszka i oczka, ale także właśnie łapki. Należy pamiętać, że pazur składa się także z miazgi, która jest ukrwiona i unerwiona! Przednie łapki liczą 5 pazurków, tylnie 4. Gdy jako nowi właściciele obawiacie się o zrobienie krzywdy pupilowi, u weterynarza bądź odpowiedniego groomera można poprosić o pomoc / wykonanie usługi za dopłatą.

Króliki powinny znajdować się na miękkim podłożu. Wypełnianie klatki pelletem, kratkami, bądź zostawienie podłoża gołego może prowadzić do powstawania odcisków na ich piętkach.

Organizmy królików, nieważne jak urocze, są niezwykle delikatne. Zbyt mocny nacisk może spowodować uszkodzenia narządów, przeciąg doprowadzić do choroby i śmierci, a zaniedbane uszy / piętki / pazurki do okropnego dyskomfortu, a nawet bólu. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie króliczka. Co pół roku powinno się także odbywać u weterynarza badanie kontrolne, a co roku szczepić przeciw dwóm najbardziej zabójczym chorobom – Myksomatozie oraz Pomorze królików (RHD).

Jak spędzać czas z królikiem? Jak dokładnie królik się bawi?

Ważne jest by przyzwyczaić do siebie pupila jak i zaprzyjaźnić się z nim. Drobne gesty mogą wiele zdziałać. Spędzaj z nim czas na podłodze, pozwól mu w swoim czasie do ciebie podchodzić i cię badać. Gdy już nie jest tak płochliwy, można spróbować podawać mu smaczki na dłoni, bądź delikatnie głaskać. Głośne dźwięki, szybkie ruchy oraz częste, niepotrzebne podnoszenie zwierzaka może pogorszyć waszą relację!

W wielu aspektach króliki przypominają koty, nawet przy zabawie. Warto zaopatrzyć się w domki i kryjówki, tunel do zabawy (koci jak najbardziej będzie adekwatny) oraz kulę-smakulę. Przydatnymi zabawkami są także nakładające się na siebie kubeczki, gry logiczne, mata węchowa oraz naturalne i nie farbowane gryzaki.

Najprostszą alternatywą jest… rolka po papierze toaletowym!
Tektura nie powinna zaszkodzić królikowi, a z odrobiną wyobraźni można stworzyć dla nich piłeczki, tunele z sianem oraz łamigłówki z przysmakami!

Podziel się opinią!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź Nas na Facebook’u!